Zaloguj się lub załóż konto
5 Te3f wf17 ó45 j8 I034 P: 18.232.179.5
20 eea g0dc l3 ą d a3 r9c k6b a: Inna
4.7/10 (65 głosów)
Stomatolodzy i ortodonci to zarówno lekarze stomatolodzy, jak i chirurdzy stomatologiczni. Wszyscy wiemy o dentystach i co robią, ale jesteśmy trochę zdezorientowani, gdy słyszymy termin ortodonta. Zamieszanie jest większe, ponieważ zarówno dentysta, jak i ortodonta zajmują się tymi samymi problemami stomatologicznymi (zęby i ogólny stan zdrowia jamy ustnej). Obie jednak różnią się specjalizacją i opieką, jaką zapewniają problemom stomatologicznym. Ten artykuł będzie rozróżniać te dwa rodzaje praktyków, tak aby osoba mogła wybrać odpowiednie usługi stomatologiczne w obliczu problemu związanego z zębami i dziąsłami.
Dentyści to lekarze, którzy ukończyli szkołę medyczną, a także odbyli szkolenie podyplomowe w szkole stomatologicznej, aby móc szkolić się na dentystę. Są to lekarze, którzy specjalizują się w zębach, dziąsłach, próchnicy zębów, naprawie uszkodzonego zęba i ekstrakcji zęba itp.
gólnie rzecz biorąc, pomagają ludziom z problemami stomatologicznymi, a także pomagają im uzyskać lepszą opiekę zdrowotną w jamie ustnej. Ortodonci natomiast to wyspecjalizowani lekarze stomatolodzy, którzy po zakończeniu szkolenia podyplomowego ukończyli również program rezydencji (2 lata) na studiach ortodontycznych. Pomagają osobom z problemami stomatologicznymi i są specjalistami w zakresie chirurgii kosmetycznej korygującej takie nieprawidłowości.
Specjalizują się w diagnostyce i leczeniu ustawienia zębów z wykorzystaniem najnowszych technologii. Dla laika taki lekarz leczy problem krzywych zębów.
W celu zapewnienia korekcyjnych metod leczenia, ortodonci przechodzą intensywne badania ruchu zębów. Różnica między stomatologiem a ortodontą jest więc bardzo prosta. Dentysta nazywany jest ortodontą po wyspecjalizowaniu się w gałęzi stomatologii zwanej ortodoncją poprzez odbycie 2-3 letniego programu rezydenckiego, w ramach którego odbywają się zaawansowane kursy ortodontyczne. Ortodonci mają styczność ze specjalistyczną wiedzą dotyczącą ruchów zębów i specjalnych metod korygowania nieprawidłowości w obrębie twarzy. korygowanie zębów
Jaka jest różnica między dentystą a higienistką stomatologiczną?
Stomatolog, specjalista stomatolog, pielęgniarka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, technik dentystyczny... Jak odróżnić wszystkie osoby pracujące w gabinecie stomatologicznym? Większość osób wie, że dentysta naprawia zęby, ale czym jeszcze się zajmuje? A może w ogóle robią coś więcej niż wiercenie i wypełnianie dziur w zębach? A czym zajmują się na przykład higienistki stomatologiczne? Czym różni się ich praca? Zarówno stomatolodzy, jak i higienistki stomatologiczne mogą przeprowadzać badania, stawiać diagnozy, a higienistki stomatologiczne mogą również wykonywać niektóre zabiegi. Jaka jest więc tak naprawdę różnica między tymi zawodami, czy w ogóle jest jakaś różnica? Prawda jest taka, że różnica jest faktycznie dość duża; wykształcenie i obowiązki zawodowe to dwie rzeczy, które odróżniają te zawody.
Dentyści i higienistki stomatologiczne mają różne szkolenia i szkolenie, aby stać się dentystą jest dłuższe niż to, aby stać się higienistką stomatologiczną. Dentyści mogą pracować wewnątrz zębów, natomiast higienistki stomatologiczne pracują na zewnątrz zębów.
Jako lekarz dentysta masz za zadanie zbadać, zdiagnozować i zdecydować, jakie leczenie jest potrzebne dla każdego pacjenta - a częściej wykonać to leczenie. Bardziej zaawansowane zabiegi mogą być wykonywane przez lekarzy specjalistów, ale zazwyczaj zwykły dentysta może przeprowadzić zabieg. Na przykład, dentysta może zrobić plomby, kanały korzeniowe, wyrwać zęby i leczyć zapalenie dziąseł. Lekarz stomatolog często pracuje obok pielęgniarki stomatologicznej, a czasem także higienistki stomatologicznej.
Różnica między dentystą a higienistką stomatologiczną
Aby pracować jako dentysta, musisz studiować stomatologię w college'u lub na uniwersytecie. Kurs, który jest dostępny w kilku miejscach w Szwecji, trwa 5 lat (300 kredytów) i obejmuje wiele praktycznych zajęć i innych ćwiczeń praktycznych. Jeśli chcesz zostać dentystą specjalistą, specjalizującym się na przykład w ortodoncji lub protetyce, musisz najpierw pracować jako dentysta przez co najmniej dwa lata po zakończeniu szkolenia. Następnie możesz przejść do zostania specjalistą stomatologiem, co również jest kursem wieloletnim.
Higienistka stomatologiczna. Zadaniem higienistki stomatologicznej jest pomaganie pacjentom w zapobieganiu próchnicy i utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Oprócz oceny i doradztwa, higienistka stomatologiczna może również przeprowadzać proste zabiegi. Mogą one obejmować usuwanie kamienia nazębnego, usuwanie płytki nazębnej, lakier fluorkowy oraz uszczelnianie bruzd. Higienistka stomatologiczna może również wypełniać plomby, ale nie wierci w zębach, tylko wykonuje samo wypełnienie. Mogą również podawać środki znieczulające.
Zostaw komentarz