Zaloguj się lub załóż konto
b13 T3 w óff j 6 I P: 18.232.179.5
7d Pb r4 z1 eaa dd29 a87 r ka a: Inna
2.4/10 (195 głosów)
Środki uspokajające, znieczulające lub podtlenek azotu są czasami stosowane w celu złagodzenia bólu przed zabiegiem. Jeśli odczuwasz lęk lub niepokój związany z leczeniem, ból może być odczuwany silniej. Dlatego ważne jest, abyś poinformował personel stomatologiczny, że jesteś wrażliwy na ból, odczuwasz ból lub jesteś zaniepokojony. Dzięki temu personel stomatologiczny może zachować szczególną ostrożność.
W razie potrzeby przed zabiegiem można podać środki znieczulające, podtlenek azotu lub środki uspokajające, które złagodzą ból i sprawią, że poczujesz się spokojniejszy i bardziej zrelaksowany.
Środki znieczulające zapewniają ulgę w bólu
W przypadku konieczności uśmierzenia bólu i zmniejszenia dyskomfortu podczas zabiegu stomatologicznego można uzyskać znieczulenie. Przykładowo, znieczulenie można podać podczas naprawiania zęba, usuwania kamienia nazębnego, wykonywania kanału korzeniowego czy zakładania korony lub mostu. W przypadku konieczności usunięcia jednego lub kilku zębów zawsze otrzymają Państwo znieczulenie.
Znieczulenie w jamie ustnej utrzymuje się przez co najmniej kilka godzin, czasem nawet dłużej. Możesz jeść i pić, jeśli po zabiegu jesteś jeszcze znieczulony, ale bardzo ostrożnie. Istnieje zwiększone ryzyko przygryzienia wargi, języka i policzka oraz poparzenia się, jeśli pijesz lub jesz coś gorącego.
Lustgas sprawia, że jesteś spokojniejszy i bardziej zrelaksowany
Lustgas to bezwonny gaz, który jest stosowany w stomatologii od ponad 25 lat. Oddycha się przez gumową maskę umieszczoną na nosie.
Kiedy w gabinecie stomatologicznym wdychamy mieszaninę podtlenku azotu i tlenu, stajemy się zrelaksowani i spokojni. Mniej się martwisz i np. łatwiej jest przyjąć znieczulenie. Zmniejsza się lub eliminuje połykanie, a leczenie stomatologiczne jest łatwiejsze. Cały czas jesteś obudzony i czujesz się komfortowo.
Pół godziny po zakończeniu zabiegu podtlenkiem azotu nie ma już na Ciebie wpływu. Można wtedy jeździć na rowerze lub prowadzić samochód.
Ważne rzeczy do rozważenia przed leczeniem podtlenkiem azotu
Nie wolno jeść pokarmów stałych, zupy, owsianki, jogurtu lub podobnych, ani pić mleka dłużej niż cztery godziny przed zabiegiem.
Woda lub sok, czyli czysty napój, jest w porządku do dwóch godzin przed zabiegiem. Nie pij soku.
Później niż dwie godziny przed zabiegiem nie należy nic pić.
Jeśli masz zatkany nos, możesz wziąć krople do nosa lub spray do nosa na kilka minut przed zabiegiem.
W przypadku silnego przeziębienia należy oddzwonić i umówić się na kolejną wizytę. sprawdź to
Leki uspokajające w związku z leczeniem stomatologicznym dzieci
Czasami przed leczeniem stomatologicznym dentysta podaje dziecku środek uspokajający. Dzięki temu dziecko nie odczuwa niepokoju i obaw podczas leczenia stomatologicznego. Lek pomaga również dziecku zapomnieć, jeśli zabieg stomatologiczny był nieprzyjemny. Dla szybkiego efektu podaje się płynny lek do połknięcia albo płynny lek w odbytnicy przez plastikową pipetę. To uczucie podobne do mierzenia temperatury.
Ważne rzeczy do przemyślenia przed leczeniem stomatologicznym z użyciem środków uspokajających
Nie wolno jeść pokarmów stałych, zupy, owsianki, jogurtu lub podobnych, ani pić mleka dłużej niż cztery godziny przed zabiegiem.
Do dwóch godzin przed zabiegiem można pić wodę lub sok, czyli klarowny napój. Nie pij soku.
Po dwóch godzinach przed zabiegiem nie należy w ogóle nic pić.
Jak działa środek uspokajający
Lek rozluźnia dziecko i sprawia, że jest ono mniej niespokojne.
Lek wpływa również na zdolność zapamiętywania. Dlatego dziecko zazwyczaj całkowicie zapomina o leczeniu stomatologicznym.
Lek rozluźnia mięśnie i wpływa na równowagę.
Zdarza się, że mimo podawania leków dziecko złości się lub smuci w trakcie lub po zabiegu stomatologicznym.
Należy o tym pamiętać po leczeniu stomatologicznym
Po zakończeniu leczenia stomatologicznego należy pozostać w klinice do czasu, gdy minie około godziny od momentu otrzymania przez dziecko leku.
Działanie leku utrzymuje się w organizmie przez kilka godzin. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas podróży z kliniki do domu obok dziecka siedziała osoba dorosła i aby dziecko było przypięte w foteliku samochodowym lub pasie bezpieczeństwa. Osoba dorosła powinna też czuwać nad dzieckiem przez resztę dnia, nawet jeśli maluch zaśnie. Należy unikać zabaw na świeżym powietrzu, zabaw na schodach i jazdy na rowerze.
Pamiętaj, że dziecko zapamiętuje to, co mówisz mu o zdarzeniu. Opowiedz o tym, jak dobry był i jak dobrze mu poszło!
Leki uspokajające w leczeniu stomatologicznym młodzieży
Czasami przed zabiegiem stomatologicznym dentysta proponuje podanie środka uspokajającego. Dzięki temu nie odczuwasz niepokoju i obaw podczas leczenia stomatologicznego. Lek pomoże również zapomnieć, jeśli leczenie było nieprzyjemne. Lek podawany jest w postaci tabletek diazepamu lub mieszaniny midazolamu (płyn). Preparaty te działają w nieco inny sposób. O wyborze preparatu dokonanym przez stomatologa zadecydują Państwa potrzeby.
Ważne rzeczy do rozważenia przed leczeniem stomatologicznym z użyciem środków uspokajających
Nie należy jeść pokarmów stałych, zupy, owsianki, jogurtu lub podobnych, ani pić mleka dłużej niż cztery godziny przed zabiegiem stomatologicznym.
Dobrze jest pić wodę lub sok - czyli czysty napój - do dwóch godzin przed zabiegiem stomatologicznym. Nie pij soku.
Później niż dwie godziny przed zabiegiem nie należy w ogóle nic pić.
Bardzo ważne jest, aby ktoś towarzyszył Ci do i z kliniki.
Jak działa środek uspokajający
Ma działanie relaksujące i uspokajające.
Rozluźnia mięśnie i wpływa na równowagę.
Może wpływać na zdolność zapamiętywania.
Należy o tym pamiętać po leczeniu stomatologicznym
Po zakończeniu leczenia stomatologicznego należy pozostać w klinice przez co najmniej jedną godzinę od momentu przyjęcia leku. Bardzo ważne jest, aby ktoś towarzyszył Ci do i z kliniki. Przez 24 godziny nie wolno prowadzić motoroweru ani samochodu.
Zostaw komentarz